1399/07/05 ساعت 20:28:24

انواع زعفران

زعفران ایرانی

زعفران در زبان پارسی به زَرپَران معروف بوده و کاربرد زیادی از قبیل دارویی و مصارف خانگی دارد. ایران بزرگ‌ ترین تولید کننده زعفران در دنیا است که بهترین کیفیت زعفران را هم ارائه میدهد. بهترین و با کیفیت ترین زعفران در قائنات کشت میشود. این گیاه دوست داشتنی و گران بها به طلای سرخ معروف است و نام علمی آن Crocus sativus است و نیز در زبان انگلیسی به saffron شناخته میشود. ایران بزرگترین صادر کننده زعفران است. انواع زعفران ها با توجه به کلاله آن ها شناخته میشود. کیفیت زعفران و کلاله آن بستگی به پیاز، خاک، میزان آبدهی، فصل برداشت و اقلیم دارد بر کیفیت تاثیر بسزایی دارد و همین امر نوع زعفران را مشخص میکند که در صورتی که زعفران کلاله درشت داشته باشد در دسته نگین و کلاله کوچک تر در دسته سرگل قرار میگیرد.خواص زعفران

زعفران سرشار از ویتامین C و آهن است. ازین ادویه ی خوشرنگ برای رفع افسردگی، نشاط، زفع نفخ و کمک به دستگاه گوارش استفاده میکنند. همچنین به علت وجود خاصیت انتی اکسیدان از سرطان نیز جلوگیری میکند. در هر 100 گرم زعفران 320 کیلو کالری انرژی موجود است. در مقاله ای به صورت جداگانه خواص زعفران پرداخته ایم.


بهترین نوع زعفران

بهترین نوع زعفران، زعفران نگین، سوپر نگین و زعفران اتویی است. این 3 نوع از زعفران بیشتر در صادرات استفاده میشود. که در مقاله ای به صورت جداگانه توضیح داده ایم. زعفران سرگل نیز زعفرانی با کیفیت است که بیشتر در کشور خودمان مورد استفاده قرار میگیرد و همان چیزیست که مردم به عنوان زعفران میشناسند. کیفیت قابل قبول و رنگ دهی مناسبی دارد که مورد استقبال ایرانیان است.


انواع زعفرانانواع و اقسام زعفران

از انواع این گیاه میتوان به زعفران سرگل، نگین، پوشال و دسته اشاره کرد. شما عزیزان میتوانید برای خرید زعفران به صورت مثقالی به صفحه ی خرید زعفران بسته بندی مراجعه و برای خرید زعفران به صورت فله ای از طریق صفحه هر محصول اقدام نمایید. در عکس زیر شاهد انواع زعفران و قسمت های آن میشوید.


دسته بندی زعفران

انواع زعفران


راه های تشخیص زعفران اصل

یکی از راه های تشخیص اصل بودن طلای سرخ صاف بودن و عدم خمیدگی آن است. افراد سودجو با استفاده از کاکل ذرت، آن را رنگ کرده و به عنوان زعفران میفروشند که یکی از راه های تشخیص آن خمیده بودن کاکل ذرت است. راه دیگر اینکه زعفران را در کاغذی بگذارید و تا کنید زعفران اصل هیچگونه چربی ندارد و کاغذ خشک خواهد ماند.

از دیگر روش های نگه داری زعفران میتوان به آب جوش اشاره کرد که زعفران را درون آن بریزید و کمی صبر کنید تا آب به رنگ زرد درآید. اگر به سرعت رنگ دهد یا رنگ آن پررنگ باشد ان محصول تقلبی است.

زعفران را بچشید یا بسابید و درون آب داغ بریزید. زعفران سابیده شده باید به سرعت رنگ دهد اما توجه داشته باشید که باید طعم آن کمی تلخ باشد.


زعفران نگین

زعفران نگین یک زعفران مرغوب ایرانیست که بیشتر به منظور صادرات استفاده میشود. این زعفران کلاله های درشت تری نسبت به سایر زعفران ها دارد. زعفران اتویی نوعی دیگر از نگین است. این نوع در بین کشور های عربی طرفداران زیادی دارد. مجموعه نازرنگ به صورت عمده امکان خرید و ارسال زعفران به کشور های عربی را دارد.

به زاحتی میتوان رنگ، درشای کلاله و کیفیت هردو را تشخیص داد. در بسته بندی و محصولات تمام شرکت های زعفران در ایران از زعفران سرگل استفاده میشود. در صورتی که زعفران نگین برای صادرات مورد استفاده قرار میگیرد. در صورتی که خواستار زعفران نگین در وزن های 5 گرم، 10 گرم، 20 گرم و ... هستید با شماره های شرکت تماس حاصل فرمائید.زعفران سوپر نگین

سوپر نگین نوعی زعفران نگین با رنگ دهی بالاتر و کلاله درشت تر است. این نوع نیز مانند نگین بیشتر برای صادرات استفاده میشود و مصرف داخلی آن کم است. همانند نگین، سوپر نگین نیز در بین کشور های حوزه خلیج فارس مشتریان زیادی دارد. در رده دوم کشور های اروپایی نیز از مشتریان سوپر نگین و نگین هستند.


انواع زعفرانزعفران اتویی

زعفران نگین اتویی یا زعفران اتویی کلاله درشت تر و کاملا صاف دارد که همین ام باعث شده تا نام اتویی را بر روی آن بگذارند. این محصول گرانتر از زعفران نگین است. از زعفران اتویی در صادرات استفاده میشود.


زعفران سرگل

سرگل که همان چیزیست که مردم از زعفران به خاطر دارند. این محصول رنگ دهی مناسبی دارد و مرسوم ترین نوع زعفران است. میزان رنگ دهی سرگل 210 تا 250 واحد است. از سرگل هم برای صادرات استفاده میشود. این محصول به دو نوع سرگل و سرگل ممتاز دسته بندی میشود. در فروشگاه ها آنچه فروخته میشود به صورت بسته بندی و بسته بندی های شکیل مناسب سوغات همین زعفران سرگل است.زعفران پوشال

پوشال نوعی از زعفران است که در آن خامه یا ریشه زعفران مشهود است و به همین علت افرادی بر این باورند که وجود خامه زعفران باعث عدم تقلب در آن میشود. میزان رنگ دهی آن کمتر از سایر نوع ها و قیمت آن مناسب تر است. این محصول مناسب برای رستوران ها و اغذیه فروشی هاست. زعفران در نوع اولیه دسته و سپس  پوشال است تا از آن سرگل بگیرند.شماره تماس:

021-555160233

مجموعه نازرنگ


Copyright ALLORO MILANO . All rights reserved.

© 2018 DESIGNED BY no negar . ALL RIGHTS RESERVED